23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danfoss' omsætning falder 4 procent

Der er vækst i opvarmning og køling, men stor tilbagegang inden for power elektronik

Danfoss mærker afmatningen i den internationale økonomi. Den danske industrigigants salg faldt fire procent i første halvår 2025 i forhold til første halvår 2024, nemlig fra 5.012 mio. Europa til 4.788 mio. Euro.

Det lykkedes Danfoss at lande et lidt større overskud i halvåret sammenlignet med 2024, nemlig 399 mio. Euro mod 380 mio. Euro i 2024.

Danfoss kan glæde sig over, at ordreindtaget viste vækst i slutningen af halvåret. Så måske bliver omsætningen i andet halvår bedre.

Den samlede tilbagegang i salget dækker over meget forskellige udviklinger i de tre forretningsområder.

Inden for Climate Solutions, altså opvarmning og køling, havde Danfoss 7 procents vækst. Derimod var der tilbagegang på 12 procent inden for Power Electronics på grund af nedgang i bilindustrien. Også Power Solutions havde tilbagegang på 6 procent påvirket af markedet for mobil hydraulik, altså gravemaskiner og andre maskiner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04