23948sdkhjf

Rekord-halvår hos hydraulik-kæmpe

Der var vækst over hele linjen hos Hydraspecma i første halvår.

Hydraulik-koncernens omsætning steg med 4 procent til 1,626 mia. kr., og i andet kvartal isoleret set steg omsætningen med 5 procent til 826 mio. kr.

Det var især marine- og forsvarskunder i Hydraspecmas Global OEM Division der stod for væksten, mens selskabets Renewables-division oplevede udskydelser i ordrerne.

Driftsresultatet, ebitda, steg med 18 procent i første halvår til 204 mio. kr. og med 9 procent i kvartal til 96 mio. kr.

Indtjeningen blev – udover den stigende omsætning - blandt andet påvirket positivt at fortsatte optimeringer af virksomhedens forsyningskæder og produktion.

- Andet kvartal har været præget af høj volatilitet i efterspørgslen, hvilket har krævet et ekstraordinært niveau af fleksibilitet og hastighed for at imødekomme markedets behov, samtidig med at vi forbliver konkurrencedygtige og rentable. Dette er kun muligt takket være vores 1.500 medarbejderes dedikation og vores stærke strategiske partnerskaber på tværs af hele forsyningskæden, skriver CEO Morten Kjær på Linkedin i en kommentar til regnskabet.

På baggrund af udviklingen i første halvår opjusterer Hydraspecma nu forventningerne til hele 2025. Omsætningen ventes at lande på 3,0-3,2 mia. kr. mod tidligere 2,9-3,2 mia. kr. Ebitda ventes at lande på 360-390 mio. kr. mod tidligere 350-380 mio. kr.

Opjusteringen kommer på trods af, at Hydraspecma stadig ser et usikkert marked som følge af geopolitiske spændinger og handelskrige.

- Baseret på prognoser fra kunder og en robust ordrebog forventer Renewables Division at genvinde udskudt aktivitet i løbet af året, selvom der er en risiko for, at udsættelser kan fortsætte ind i 2026. I Global OEM Division forventes salget til kunder i marine- og forsvarsindustrien at forblive stærkt. Omvendt forventes den oprindeligt forventede genopretning af markedet for mobile OEM'er i andet halvår af 2025 nu at blive udskudt til 2026, skriver Hydraspecma i sit halvårsregnskab.

Hydraspecma
Regnskabsår 1. halvår 2025 1. halvår 2024
Valuta Mio. kr. Mio. kr.
Nettoomsætning 1.626 1.562
Ebitda 204 173
Resultat af primær drift, ebit 136 107
Resultat før skat 86 76
Periodens resultat 67 59
Balancestatus 2.768 2.790
Egenkapital 1.077 1.000
Antal ansatte 1.533 1.475
Kilde: Hydraspecma

Artiklen er en del af temaet Regnskab.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062