Terma lander trecifret millionordre på radarudstyr til Forsvaret

Forsvaret har bestilt 32 nye radarer til kystovervågning, som den danske forsvarsvirksomhed Terma skal levere.
Det skriver Finans.
Indkøbet har til formål at erstatte den nuværende overvågning i radartårnene langs de danske kyster, hvor der desuden vil blive installeret to nye tårne i Grønland.
Terma har bekræftet over for avisen, at den samlede anskaffelsespris ligger på et trecifret millionbeløb.
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) understreger, at de nye radarer både vil styrke håndhævelsen af dansk suverænitet og forbedre overvågningen samt øge sikkerheden i de danske farvande.
- Dette gælder for såvel trusler imod vores kritiske infrastruktur som sejladssikkerhed. Også dette tiltag vil styrke vores kampkraft, siger Troels Lund Poulsen i en skriftlig kommentar.
Ordren til det danske forsvar falder, samtidig med at Terma skifter fokus fra tidligere at levere til kampfly til i højere grad at satse på sikkerhedsområdet.
I 2024 afsluttede Terma året med en rekordomsætning på næsten 2,9 mia. kroner og en fyldt ordrebog, der var værdisat til over 4,4 mia. kroner.
De nye radarer forventes at blive leveret i 2025-2026 og skal være fuldt operationelle inden udgangen af 2026.
.\\˙ MarketWire