23948sdkhjf

Danske virksomheder vender sig væk fra USA - tilliden er svækket

USA er blevet mindre pålidelig og mindre forudsigelig, og vi vil se skadevirkningerne langt ud i fremtiden, siger DI-chef

De sidste måneders meldinger fra præsident Donald Trump har alvorligt svækket danske og europæiske virksomheders tillid til USA.

- Mange virksomheder er blevet forsigtige over for det amerikanske marked og prøver at finde nye markeder for deres produkter og investeringer, siger Lukas Lausen, chef for global handel i Dansk Industri.

- Alt det her betyder jo en enorm usikkerhed for dansk og europæisk erhvervsliv. Det er forståeligt, hvis man har et andet marked, at man så hellere lægger sine æg i den kurv, siger han.

Lukas Lausen har ikke endnu hørt om danske virksomheder, som har trukket sig helt fra USA.

- Trump har erklæret en toldpause til 9. juli, og mange virksomheder afventer, hvad der sker på det tidspunkt, før de tager stilling, siger han.

- Virksomhederne afventer for at se, om der kommer en mindelig løsning på toldsatserne, eller om vi skal leve med nogle ekstreme toldsatser, før de handler, siger han.

Seneste melding fra Trump er, at tolden på stål- og aluminiumsprodukter på 25 procent, som han indførte tidligere mod EU, bliver forhøjet til 50 procent i dag. En toldsats, som i praksis vil lægge en alvorlig dæmper på samhandlen.

Frustrerede virksomheder

- Vi har hørt fra en række virksomheder, som har meget svært ved at se, hvordan det stadig skulle være interessant for dem at drive forretning i USA. De bliver frustrerede over den måde, man fører politik på, og de vilkår de bliver budt, siger han.

- Hvis Donald Trumps mål er at få arbejdspladser til USA, så er der brug for, at den amerikanske regering udsender nogle klare meldinger. Hvis der skal etableres nye fabrikker i USA, så er der tale om store investeringer for virksomhederne. 

- Der er rigtigt mange virksomheder, og også regeringer, som betragter USA som mindre pålidelig og mindre forudsigelig og dermed også mindre attraktiv at investere i. Tilliden til USA som handelspartner er svækket. Vi vil se skadevirkningerne langt ud i fremtiden, siger Lukas Lausen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063