23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nye kontaktbørser for metalvirksomheder

Danske jern- og metalvirksomheder skal have en hjælpende hånd i den internationalisering, der er i gang. Det er i hvert fald et af målene med et nyt tilbud fra EU-Centret i Herning, Euro Info Center i Viborg og Håndværksrådet International A/S, som har hentet støtte til initiativet hos EU-Kommissionen.

Tilbuddet handler konkret om deltagelse i fire store, europæiske messer, hvor der ikke bare bliver tale om udstillingsaktiviteter, men også målrettede kontaktbørser, hvor de danske virksomheder bl.a. kan møde kolleger fra de nye EU-lande i Øst- og Centraleuropa, skriver ErhvervsBladet i dag.

Fællestitlen for initiativet er B2Fair - Business to Fair, og virksomhederne får hjælp til de indledende manøvrer, hjælp under deltagelsen og ligeledes assistance ved opfølgningen på de nye kontakter.

Der lægges ud med MIDEST messen i Paris i december, men også Hannover Messen 2005, HI Industri 2005 og ELMIA Subcontractor 2005 er på listen, skriver ErhvervsBladet.

32 EU-centre fra 22 lande er involveret i projektet, der har som mål at samle 200-300 virksomheder fra hele Europa til hver messe med henblik på deltagelse i B2Fair.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.112