23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Nu er Nielsen Steel Solutions konkurs

Det lykkedes ikke at redde den fynske underleverandør, der nu er blevet erklæret konkurs ved Skifteretten i Odense.
Annonce

For små to uger siden skrev Fyens Stiftstidende, at Nielsen Steel Solutions var faretruende tæt på en konkurs. Samtlige medarbejdere var ved den lejlighed sagt op, og virksomhedens ejere var på udkig efter nye investorer.

Det er imidlertid ikke lykkedes at finde ny kapital, og den 7. juni har Skifteretten i Odense afsagt konkursdekret over den fynske underleverandør. Det skriver Statstidende.

Annonce

Kurator er advokat Andreas Kærsgaard Mylin, Accura Advokatpartnerselskab, Tuborg Boulevard 1, 2900 Hellerup.

Annonce

Nielsen Steel Solutions blev grundlagt i 2006, da Electrolux lukkede sin produktion af tørretumblere i Tommerup. Den svenske hvidevareproducent fortsatte imidlertid som kunde hos Nielsen Steel Solutions, der overtog faciliteterne.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03