Regeringen satser ikke nok på Danmarks fremtid
Ifølge Dansk Metal formand, Thorkild E. Jensen, skal regeringen satse mere på uddannelse, forskning og efteruddannelse for at sikre Danmarks konkurrenceevne i fremtiden.
Med udgangspunkt i nutidens skolestartende børn fortalte Thorkild E. Jensen, hvor vigtige de valg vi træffer nu, er for fremtidens generationer:
- Skal industrien have gode vilkår i fremtiden, kræver det, at der investeres i uddannelse til de unge, mere forskning så fremtidens virksomheder skabes, og samtidig skal alle medarbejdere have mere efteruddannelse.
Regeringens satser ikke nok
Thorkild E. Jensen kritiserede dermed også regeringen for en utilstrækkelig indsats på uddannelses- og forskningsområdet:
- Regeringens besparelser på 1,4 mia. kr. på hele uddannelsesområdet har især ramt de tekniske skoler og voksen- og efteruddannelsesområdet. Jeg er stærkt bekymret for udviklingen og kvaliteten i vores uddannelser.
I talen lagde Thorkild E. Jensen samtidig op til, at Danmark skal være mere ambitiøse på forskningsområdet og satse mere massivt end regeringens forslag til finanslov lægger op til.
Erhvervskonferencen blev holdt af advokatfirmaet Dahl, Koch & Boll i forbindelse med sit 100 års jubilæum. Som talere deltog integrationsminister Bertel Haarder, formand for Dansk Industri, Hans Skov Christensen, erhvervsmanden, Lars Kolind og formand for Dansk Metal, Thorkild E. Jensen. På erhvervskonferencen var der ca. 500 deltagere fra virksomheder, banker og investeringsfirmaer i hele Midtjylland.
Kilde: Dansk Metal – www.danskmetal.dk