23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Skagen-værft forfulgt af ulykker

Karstensens Skibsværft i Skagen har på fem år fået 25 såkaldte strakspåbud fra Arbejdstilsynet, viser aktindsigt
Annonce

Det kniber med sikkerheden på Karstensens Skibsværft i Skagen. Det viser en aktindsigt, som TV2 Nord har fået i Arbejdstilsynet om påbud udstedt til værftet. 

I løbet af de seneste fem år har Karstensens Skibsværft fået udsted 25 såkaldte strakspåbud. Desuden har værftet fået seks påbud, syv forbud, ni eksempler på vejledninger og fire vejledninger om overtrædelser af arbejdsmiljøbestemmelser, oplyser tv-stationen.

Annonce

I 2015 mistede en medarbejder på værftet livet, og ifølge TV Nord viste Arbejdstilsynets undersøgelser, at arbejdsmiljøregler i flere tilfælde var blevet overtrådt, samt andre alvorlige fejl, der i sidste ende kostede en medarbejder livet.

Ifølge tv-stationen er medarbejderne på værftet bekymrede over situationen på værftet, som de kalder for en farlig arbejdsplads.

Annonce

Direktør i Karstensens Skibsværft, Knud Degn, er i et svar til TV2 Nord uforstående over for, at Karstensens Skibsværft ikke prioriterer sikkerhed. 

"Tværtimod lægger ledelsen meget vægt på sikkerhed, og der er og bliver investeret mange penge i sikkerhed. Alle strakspåbud er prompte efterkommet, og vi føler, at vi har en god og konstruktiv dialog med Arbejdstilsynet," skriver han til tv-stationen.

Annonce

Knud Degn tilføjer, at efter hans opfattelse har Karstensens Skibsværft ikke større sikkerhedsmæssige udfordringer end andre værfter.

TV2 Nord har i den sammenhæng også undersøgt, hvor mange strakspåbud Orskov Yard - et andet stort værft i Skagen - har haft, og her har de kun modtaget tre strakspåbud på de seneste fem år.

Annonce

Originalartikel:

Masser af påbud fra arbejdstilsynet: Sikkerheden sejler på nordjysk arbejdsplads

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.065|instance-web01