23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Svendborg-værft sætter punktum for kutter-æra

Annonce

Om en lille måneds tid forlader den 15 meter lange fiskekutter ’Asak’ Petersen & Sørensen Motorværksted i Svendborg. Det skriver Fyens.dk.

Dermed er lidt af en æra slut for det sydfynske værft. Det er nummer ni i rækken af den slags kuttere, værftet har lavet, men det bliver også den sidste i denne omgang.

Annonce

Det begyndte i 2000’erne, hvor værftet besluttede at udnytte ledig tid blandt medarbejderne til at bygge en kutter. Salgsarbejdet måtte man bekymre sig om efterfølgende. Sådan fortsatte det, og med ’Asak’ er i alt ni kuttere blevet solgt til grønlandske købere.

Annonce

Værftet tør dog ikke gå i gang med nummer ti uden af have en køber på forhånd.

- Stål er blevet meget dyrt, så mens vi normalt kan sælge en kutter for cirka 10 millioner kroner, så vil den på grund af de høje priser løbe op i 13,8 millioner kroner - samtidig med at renterne er høje, siger Steffan Mastek, administrerende direktør hos Petersen & Sørensen Motorværksted, til Fyens.dk.

Annonce

Originalartikel: https://fyens.dk/erhverv/svendborg-vaerft-sender-den-niende-kutter-til-groenland-og-der-er-ingen-planer-om-at-bygge-nummer-10

Annonce
Annonce
Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|