Fokus på ESG-initiativer og CSR i +15 år
Siden 2010 har Develco været medlem af det globale netværk UN Global Compact.
Hos Develco anerkender vi vores samfundsansvar og fokuserer på klima og miljø, sociale forhold og ansvarlig ledelse. Inden for vores ESG-initiativer har vi blandt andet udarbejdet en Corporate Social Responsibility CSR-politik.
I +15 år har vi været medlem af netværket UN Global Compact, der har 10 grundlæggende principper for, hvordan virksomheder kan arbejde med ledelse, menneskerettigheder, arbejdstagerrettigheder, miljø og antikorruption. I det daglige arbejde bruger vi principperne til at håndtere sociale og miljømæssige udfordringer.
For at bevare vores medlemskab af UN Global Compact uploader vi hvert år en ny Communication on Progress COP med en CEO støtteerklæring og en besvarelse af et digitalt spørgeskema.