23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Spar tid med one step finish II

En One-Step-Finish skive kan i én arbejdsgang både fjerne og bearbejde svejsesøm på rør til finish-slibning. Med skiven kommer du igennem hele 3 trin i den samme arbejdsgang, og med 4 gode råd får du et godt slutresultat.

Kan du spare et procestrin væk i din finish?

I mange virksomheder er efterbearbejdning af svejsesømme stadig en proces, der kræver flere forskellige skiver og flere arbejdsgange. Det koster både tid, skiveskift og håndtering – og dermed også produktivitet.

Med den rette løsning kan flere af processerne samles i én arbejdsgang. One Step Finish II er udviklet til både at fjerne svejsesøm, bearbejde overfladen og skabe en ensartet finish uden skift mellem forskellige slibematerialer. Det giver et mere effektivt workflow og kan samtidig reducere den samlede bearbejdningstid.

Men selv den bedste skive leverer kun optimale resultater, hvis den bruges korrekt. Faktorer som arbejdsvinkel, kontakttryk og omdrejningstal har stor betydning for både finish, levetid og arbejdshastighed.

I artiklen får du fire konkrete råd til, hvordan du får mest muligt ud af One Step Finish II og sikrer et ensartet resultat – samtidig med at du sparer tid i den daglige produktion. 

Læs mere her

Würth Danmark A/S
Montagevej 6
6000 Kolding
Kolding Kommune
Danmark
CVR nummer: DK12561113

Kontaktperson

LP
Louise Pedersen
Marketingkoordinator
Louise.pedersen@wuerth.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|