Hos Frimodt støtter vi de unge talenter
Vi sponsorere Frida på 13 år, som elsker at køre motorcross. Hun er en af de unge talenter vi sponsorere i denne sæson.
Hos Frimodt har vi i mange år sponsoreret nye unge talenter indenfor motorcross. I år er vi bla. blevet sponsor for Frida på 13 år.
Hun har været i gang med sæsonen et par måneder nu. Hun har haft en hård sæsonstart da hun styrkede og brækkede håndleddet i årets 2. løb. Det har krævet meget træning og disciplin at komme hurtigt tilbage i form. Heldigvis har al den hårde træning lønnet sig og hun vandt 1. afdeling af Pige DM.
I denne sæson er hun blevet Yamaha køre, og har i den forbindelse været med til 3 Yamaha BLU CRU‑samlinger, som hun har fået rigtig meget ud af. Hun har lært en masse og fået god sparring med andre Yamaha‑kørere.
Frida kører også løb mod drengene for at blive endnu mere udfordret. Bla. til Pinsestævnet i Næstved, hvor hun blev nr. 5.
Henover sommeren venter en afdeling af både det tyske og svenske mesterskab for damer og flere åbne løb mod drengene.
Vi ønsker Frida al held og lykke med sæsonen.