23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Er jeres varmekabler korrekt projekteret fra start?

Forkert projektering af varmekabler fører ofte til driftstop og ekstraarbejde senere.

En korrekt projektering er fundamentet for et driftssikkert og energieffektivt varmekabelanlæg. Det er her, de afgørende valg træffes: kabeltype, effektbehov, temperaturkrav, sikringer, styring, isolering og dokumentation. Bliver de beslutninger taget for sent eller for overfladisk, viser problemerne sig først i driften.

Vi projekterer varmekabelanlæg til større industrielle sites – både ved ombygninger og nye fabrikker – hvor koordinering på tværs af fag er afgørende. Projekteringen udføres ofte direkte i kundens 3D-model, så varmekabler, sensorer og komponenter indarbejdes korrekt i det samlede layout fra start.

Arbejdet omfatter linjelister, isometrier, materialelister og dokumentation efter relevante standarder som IEC 60079-30 og NORSOK, når miljøet kræver det. Resultatet er et anlæg, der fungerer stabilt, er korrekt dokumenteret og kan driftes sikkert gennem hele levetiden.

Teknisk sparring i projekteringsfasen reducerer risikoen senere.

Newtronic ApS
Ove Jensens Alle 35 F
8700 Horsens
Horsens Kommune
Danmark
CVR nummer: DK26638577

Kontaktperson

TN
Torben Nielsen
tbn@newtronic.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|