23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

DS Stålprofil styrker salgsledelsen med ny salgsdirektør

DS Stålprofil er i en spændende udvikling, der skal sikre virksomhedens fortsatte vækst og markedsposition i en tid med øgede krav fra byggebranchen.

Som led i denne udvikling har virksomheden glæden af at annoncere, at Tonny Køhler Simonsen tiltræder stillingen som ny salgsdirektør med ansvar for at videreudvikle virksomhedens salgsstrategi og markedsrelationer.

“Vi har igennem de seneste årtier udviklet og tilpasset vores forretningsmodel og værditilbud for at opnå en solid markedsposition. Jeg glæder mig til, at jeg i samarbejde med mine kompetente kollegaer kan bidrage til en fortsat udvikling, der sikrer, at DS Stålprofil forbliver relevante og værdiskabende for vores samarbejdspartnere,” siger Tonny Køhler Simonsen.

Med mere end 23 års erfaring i virksomheden har Tonny en dyb indsigt i organisationen, markedet og kundernes behov. Han tiltræder stillingen i en periode, hvor virksomheden fokuserer på at styrke relationerne med landets trælaster, samtidig med at koncepterne omkring premiumprodukter målrettet projektmarkedet udvikles yderligere.

Og Tonny udtrykker også stor glæde over at fortsætte sin karriere i virksomheden: “Det er en stor fornøjelse fortsat at kunne finde nye mål og midler for vores forretning. Jeg nyder fortsat at være en del af en stor koncern, som stadig formår at skabe nærhed mellem kollegaer. Virksomhedens oprindelige iværksættertrang og værdisæt er intakt, hvilket for mig personligt er en stor motivationsfaktor.”

Claus Bach Roed bliver ny salgschef for den danske salgsorganisation i DS Stålprofil

En anden vigtig del af organisationens udvikling er forfremmelsen af Claus Bach Roed, der tiltræder som ny chef for den danske salgsafdeling. Tonny tilføjer: “En voksende hastighed i ønsker og krav fra bygherres side har genereret et behov for øget ledelseskapacitet. Det glæder mig, at det har været muligt at rekruttere en ny salgschef internt i organisationen, og jeg er sikker på, at Claus vil drage fordel af sin mangeårige erfaring og store indsigt i kundebehov og markedsvilkår.”

“Vores seneste organisationsændringer skal netop bidrage til, at vi fastholder vores målsætning om at være en attraktiv leverandør overfor landets trælaster, samtidig med at vi udvikler vores koncepter inden for premiumprodukter målrettet mod projektmarkedet. Brugen af metalbeklædninger, herunder især stål, har oplevet en positiv vækstkurve. Nye profiltyper, overfladebelægninger og farver har bevirket, at arkitekter og bygherrer oplever vores produkter som værende attraktive,” forklarer Tonny.

Fokus på arkitekter og bygningsdesign

En væsentlig del af DS Stålprofils strategi er at skabe endnu stærkere relationer med arkitekter, ingeniører og bygherrer, som spiller en afgørende rolle i udviklingen af moderne bygningsdesign. Trenden i byggebranchen går i stigende grad mod æstetik, holdbarhed og løsninger, der imødekommer LCA-kravene, hvor arkitekter også efterspørger innovative materialer, der kan indgå i komplekse designprojekter uden at gå på kompromis med funktionaliteten.

"Virksomheden har altid haft fokus på at udvikle produkter, der tilgodeser de høje krav, arkitekter stiller til æstetik og holdbarhed," siger Tonny. "Nye overfladebelægninger, farver og materialeforbedringer gør det muligt at skabe mange forskellige designløsninger."

En klar vision for fremtiden

Med dette stærke udgangspunkt ser både Tonny og Claus frem til den fortsatte vækst. De kommende år vil virksomheden investere i nye produktionsmetoder, markedsudvikling og kompetenceopbygning for at sikre, at både kunder og samarbejdspartnere får den bedst mulige løsning – nu og i fremtiden.

"Vi vil være en førende aktør indenfor stålbeklædning og metalbeklædning – ikke bare i dag, men også i årene frem," siger Tonny. "Det kræver et stærkt team, en innovativ tilgang og en evne til at tilpasse sig et marked under hastig forandring. Vi er klar til at tage udfordringerne op – og til at skabe endnu større værdi for vores kunder og samarbejdspartnere."

Yderligere information:

Thomas L. Rasmussen, CEO, tlr@ds-staalprofil.dk · Tel.: +45 96 57 28 24
Tonny Køhler Simonsen, Salgsdirektør: tks@ds-staalprofil.dk · Tel.: + 45 96 57 28 11
www.ds-staalprofil.dk

Kontakt for pressebilleder

Tina Woods, Marketingchef: two@ds-gruppen.dk · Tel.: +45 60 20 39 16

DS Stålprofil A/S
Andrupvej 9
9500 Hobro
Mariagerfjord Kommune
Danmark
CVR nummer: DK25130944

Kontaktperson

Thomas L. Rasmussen
Adm. direktør - CEO
+45 96 57 28 24 tlr@ds-staalprofil.dk
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063