23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Automatisk palleteringsløsning fra BILA øger effektiviteten hos margarinefabrik

BILA A/S har i tæt samarbejde med Dragsbæk Margarinefabrik udviklet og implementeret en specialtilpasset, automatiseret palleteringsløsning, der har optimeret virksomhedens produktionsproces og styrket konkurrenceevnen.

Dragsbæk Margarinefabrik stod over for en udfordring med manuel palletering af margarineblokke og relaterede produkter. Processen var tidskrævende, fysisk krævende for medarbejderne og begrænsede kapaciteten. I fællesskab identificerede vi en løsning, der imødekommer både behovet for fleksibilitet og en høj grad af driftssikkerhed.

Den valgte løsning omfatter en Kawasaki-robot med en specialudviklet vakuumgriber, konstrueret til at håndtere margarineblokke, kartoner med margarineplader samt papkasser, på både EUR- og UK-paller. Udstyret er udviklet til at levere stabil og effektiv drift i et krævende produktionsmiljø.

Produktionschef Karsten H. Rokkedal udtaler:

“Dette var en ny opgave … men samarbejdet forløb meget tilfredsstillende, og vi fik stor hjælp og ekspertise fra BILA A/S til opgaven.”

“Vi er meget tilfredse med projektforløbet … robotten har kørt upåklageligt efter start.”

Implementeringen har resulteret i en markant forøgelse af produktionskapaciteten, forbedret arbejdsmiljø, reduceret håndteringstid samt øget konkurrencekraft. Succesen har yderligere ført til investering i en ekstra robotcelle.

Læs hele casen her og find inspiration til hvordan BILA kan hjælpe din virksomhed.

BILA A/S
Industrivej 18
7900 Nykøbing M
Morsø Kommune
Danmark
CVR nummer: DK12047894

Kontaktperson

Send til en kollega

0.048