23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Kunden spørger - Vi designer

 Præstmark blev udfordret i et område, hvor ingen andre lykkes.

Projektet startede en sen fredag eftermiddag med et opkald fra en IT chef hos et medicinalfirma.
Han præsenterede os for sin udfordring - i deres produktion (cleanroom) er der monteret computere i væggen. Når computeren bliver monteret bliver arbejdet afsluttet med en silikonefuge, som skal lægges rundt om hele skærmen af en ekstern fugespecialist.
 
Den store udfordring opstår når computeren skal udskiftes - skærmen skal fjernes og væggens- og computerens overflade skal nøje rengøres for silikonerester, hvorefter den nye computer kan monteres og fugespecialisten skal igen tilkaldes. 
Alt dette gør, at der bliver brugt mange ressourcer og tid til udskiftning af disse computere. 
 
Opgaven gik ud på at finde eller udvikle en gummiprofil, der slutter tæt rundt om computerskærmen, og som samtidigt kan følge væggens ujævnheder. 
 
Løsningen blev delt i 2 opgaver - den første at klare ujævnheden mod væggen og den anden at have en tætsiddende kant, hvor snavs og vand, ved vaskning af cleanroom,  ikke kan trænge ind.   
 
Vi designede en principskitse af silikoneprofilen og tog kontakt med en af vores leverandører - leverandøren har efterfølgende tilpasset vores skitse til et produktionsmodent produkt, hvor tætningslisten bliver fremstillet til en pakning, hvor såvel alle hjørner og sider er svejset sammen.  
 
Vi fremskaffede en prototype som blev afprøvet hos kunden og godkendt af IT - og hygiejne afdelingen, hvorefter vi igangsatte produktionen.
 
I dag kan man montere computeren ved at have gummipakningen hængende på hjørnerne, og montere de øverste 2 hjørneskruer. Herefter kan man trykke pakningen på plads så den slutter tæt om computerens kant, hvorefter de resterende skruer og profilen monteres.
 
Ovenstående er et eksempel på, hvordan vi arbejder sammen med kunden og leverandøren for at finde den rette løsning for kunden. Det viser sig også, at kunden ikke behøver at have den færdige løsning, men en god ide er nok til at vi kan udvikle det færdige produkt.  

For andre specialløsninger se her.

Følg os på LinkedIn, hvor vi løbende lægger nye løsninger og produkter op.

Præstmark A/S
Staktoften 1
2950 Vedbæk
Rudersdal Kommune
Danmark
CVR nummer: DK87801314

Kontaktperson

PS

Send til en kollega

0.063