Annonce
Ny laserskærer giver flere ordrer hos Øster Terp Maskinservice
Efter installationen af den kombinerede Bodor laserskærer til plade og rør, har Øster Terp Maskinservice oplevet markant større efterspørgsel. Grunden er den høje præcision og muligheden for at tilbyde automatiseret rørskæring.
I efteråret 2023 investerede Søren Eskildsen fra Øster Terp Maskinservice ved Løgumkloster i en laserskærer af modellen Bodor Laser CT 6 kW, som er plade- og rørlaser i én maskine.
Kombi-laserskæreren har vist sig at være attraktiv for Sørens landbrugs- og industrikunder, som stiller højere og højere krav til præcision og detaljeringsgrad.
Vi har været på besøg i det sønderjyske til en snak med Søren om fordelene ved at have laserskæring under eget tag: LÆS HISTORIEN OM ØSTER TERPS KOMBI-LASERSKÆRER HER