23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

30 år i spidsen for vandskæringsteknologi

Som medstifter og designer af Water Jet Sveriges velrenommerede vandskæresystemer har Tony Ryd været med fra starten. Tony, i dag CTO for Water Jet Sweden, er en ydmyg person, der lader sit håndværk og sine færdigheder tale for sig selv. Når man ser tilbage på 30 år i en virksomhed, der konsekvent skubber frontlinjen inden for vandjetteknologi, taler resultaterne klart nok.

Succes af overlegen kvalitet 
Efter mange år i branchen besluttede Tony Ryd, hans far Jan Ryd og bror Arne Ryd at starte deres egen virksomhed i 1993 og tilbyde deres egne kommercielle vandskæringstjenester. De havde arbejdet på vandskæringsteknologien i mere end et årti og havde en ret god idé om, hvordan det optimale maskinkoncept ville se ud.

Sammen designede og byggede de en maskine, der skulle danne grundlag for de fremtidige vandskæringsystemer fra Water Jet Sweden. Dengang vidste de ikke, at deres unikke maskindesign ville vinde innovationspriser og verdensomspændende succes for toppræstationer og enestående levetid i de kommende år. I dag, 30 år senere, er der installeret 900 maskiner i mere end 40 lande, og ingen maskine er taget ud af produktion for at være forældet.    

 

Maskine #1 sætter standarderne 
Den første maskine blev bygget i en privat garage. Det blev designet til at maksimere oppetid, ydeevne og levetid. Med mange års erfaring fra vandskæring vidste de, hvordan man minimerer negative virkninger, maskinoverbelastning og spændinger skabt af ukontrollable fysiske kræfter.  

Maskine #1 var en renvand- og abrasiv vandskæringsmaskine kombineret. I modsætning til Water Jet Swedens maskiner i dag havde Machine #1 en PC controller, men var baseret på de samme mekaniske principper som nutidens maskiner. 

-          Den første version af vores patenterede bevægelsessystem var allerede på denne maskine, siger Tony Ryd. Så fra starten er alle Water Jet Sweden portalmaskiner baseret på det unikke design. Patentløsningen forbedrer maskinens ydeevne og forlænger dens levetid, hvilket er nogle af vores maskiners store fordele," fortsætter Tony Ryd.

Maskine #1 fremstillede i mange år ishockeyvisirer i plexiglas hos Water Jet Lego i Ronneby. Flere år senere blev det købt af en glasproducent i Sverige, Emmaboda Glasteknik. Da glasvirksomheden skulle udskifte den gamle maskine for omkring ti år siden, benyttede Water Jet Sweden lejligheden til at købe den historiske maskine og udstille den på hovedkontoret i Ronneby. 

-          Den første maskine er stadig i drift, bare tilslut den, og du kan starte den op. Men vi foretrækker at have det som en udstilling nu, glade for at have vores første maskine tilbage i huset igen," siger Tony med et smil.

 

Five X Ultra bryder nye grænser 
Fysikken i vandskæringsteknologien er stadig den samme, men værktøjerne til at kontrollere den naturlige skæreproces har udviklet sig enormt. For nylig, på EuroBLECH Trade Fair i 2022, præsenterede Water Jet Sweden deres nyeste maskinkoncept, FiveX Ultra! Det blev præsenteret som et "skridt ind i fremtiden for 5-akset vandskæring".  

-          Den nye FiveX Ultra tilbyder ikke kun alt fra standard 2D til fuld 3D-slibeskæring. Vigtigst er det, at du kan bruge den Fine Abrasive Waterjet proces (FAWJ) med ekstremt smalle snit og ultrafine tolerancer i et fuldt 3D-miljø. Det er en unik funktion, fortæller Tony.

Den nye FiveX Ultra har et kompakt design med et nyt, moderne bevægelsessystem med kulfiberkomponenter for lethed og stivhed. Ligesom andre FiveX-maskiner får du ± 0-120° skærende værktøj, men det nye Ultra-skærende værktøj er kompakt og kræver mindre plads at betjene.´

-          FiveX Ultra sætter nye standarder for vandskæring. Sammen med kunderne finder vi nye anvendelsesområder, som sparer tid, penge og øger kvaliteten af det endelige produkt," forklarer Tony 

De nye muligheder, som FiveX Ultra giver, er, hvad Water Jet Sweden altid ønsker at opnå, når de lancerer et nyt produkt - at tilbyde kunderne langsigtede operationelle og konkurrencemæssige fordele.

 

Water Jet Sverige 30-årige milepæle. 
Første 10 år 
1993                   Virksomheden Water Jet blev officielt grundlagt. 

1994                   Første ordre på eksterne maskiner. Sælger deres eget design og byggede vandstrålemaskine 

1996                   Water Jet vinder innovationsprisen på den tekniske messe i Stockholm.  

1996                   Virksomheden flytter ind i en ny produktionshal til skæring og maskinbygning.  

1998                   Datterselskab i Tyskland.  

1999                   Virksomheden vinder det internationale indkøb hos Daimler Chrysler Aerospace og producerer testdele med fremragende kvalitet. Det internationale gennembrud. 

2000                   Første maskinordre til Asien 

2001                   Datterselskab i Polen. 

2001                   Første maskinordre til Nordamerika 

2001                   Første maskinordre til Afrika 

2001                   Nyt produktionsanlæg bygges med montagehal, kontor og logistikcenter 

2001                     Første FiveX maskine bygges - til abrasiv vandskæring i fuld 3D.

10-20 år 
2004                   Første maskinordre til Australien 

2005                   WJS Demo Center åbnes for test og udvikling af skæreprocesser. 

2006                   Det nye produktionsanlæg udvides med montagehal 2 

2006                   Beveljet 45° skæreværktøj lanceres 

2008                   Datterselskab i Kina - WJS Pacific 

2008                   Produktionsanlægget udvides med Assembly Hall 3 

2009                   FAWJ Micro - Første kommercielt tilgængelige finslibende mikroskæreværktøj.

20-30 år 
2013                   Beveljet 60° skæreværktøj lanceres 

2014                   NCM Micro maskine lanceres - til fremstilling af fine dele, skæring med ultrahøj præcision ved ekstrem tolerance. 

 2016                  T-model entry level maskine lanceres. 

2020                   Alphajet TVL skærehoved lanceres. En ny generation af konisk vinkelstyring. 

2022                   FiveX Ultra-maskine lanceres. Et skridt ind i fremtiden for avanceret vandstråleskæring og et præcisionsskæreværktøj med ± -120° skærevinkel. 

2023                   Over 900 maskiner installeret i mere end 40 lande rundt om i verden. Alligevel er ingen maskine taget ud af produktion for at være forældet.     

 

Kontaktpersoner 
 
Tony Ryd, CTO & Founder, T: +46 457 455 440, E: tony.ryd@waterjet.se

Lennart Svensson, CEO & President, T: +46 457 455 440, E: sales@waterjet.se
 

Water Jet Sweden AB
Teknikvägen 4
372 38 Ronneby
Ronneby kommun
Sverige
CVR nummer: SE5565169066

Kontaktperson

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|