Schaeffler Group tilkøber Ewellix AB
Schaeffler Group har den 3.Januar 2023 officielt afsluttet opkøbet af Ewellix AB
Schaeffler Group har gennemført tilkøbet af Ewellix
Vi har fornøjelsen at meddele at fra den 3. Januar er Ewellix officielt blevet en del af Schaeffler Group. Dette indebærer at Ewellix vil fortsætte sit virke som en del af Schaeffler Group og etablere et tæt samarbejde med Schaefflers industri division.
Schaeffler vil støtte og supportere Ewellix teamet i det fortsatte arbejde med fokus på tilvækst og udnytte nye synenergier mellem virksomhederne. Dette vil styrke udviklingen af Ewellix yderligere de kommende år.
Sammen vil vi være en ledende aktør indenfor liniære føringer, aktuatorer og som automations system leverandør.
Som ét team, Schaeffler og Ewellix er i stand til at tilbyde kvalitetsløsninger og kompetence til gavn for vore fælles kunder på alle markeder vi er repræsenteret på, enten med egne salgsselskaber og/eller produktion.
Vi forventer at denne rejse bliver en god proces, og vi er fokuseret på at gennemføre sammenlægningen så gnidningsløst som muligt hele vejen, gennem den fælles implementering.
Vi vil fortsætte med at introducere kvalitets løsninger til vore kunder og naturligvis fastholde et højt service niveau hele vejen rundt i vores organisation.
Såfremt der er spørgsmål eller andet opfordrer vi vore kunder og interessanter til at kontakte deres nuværende kontakt personer hos Ewellix og Schaeffler.