Den første FiveX Ultra er allerede bestilt!
Godt en måned efter Water Jet Sweden lancerede det nye maskinkoncept FiveX Ultra, er den første ordre allerede underskrevet. FiveX Ultra er en ny type avanceret vandskæremaskine med nye muligheder for 5-akset vandskæring i fuld 3D.
FiveX Ultra blev lanceret på EuroBLECH 2022, den sidste uge af oktober. Maskinen tiltrak stor interesse blandt branchefolk, presse og kunder, og allerede på messen blev der afholdt forretningsdiskussioner med flere interessenter. En af disse afgav deres første ordre omkring en måned senere.
- Som en del af indkøbet har der været grundig test sammen med kunden. Det er et vigtigt skridt, hvor vi både udvikler kundens produktionsproces og kvalitetssikrer applikationen, fortæller Tony Ryd, teknisk chef og medstifter af Water Jet Sweden.
FiveX Ultra giver helt nye muligheder for industriel forarbejdning og har skubbet grænserne for, hvad 5-akset vandstråleskæring kan bruges til. Testene gik som planlagt, og nu har kunden afgivet en ordre på deres første FiveX Ultra. En stor international koncern inden for luftfartssektoren med ambitionen om at blive verdens førende inden for avanceret materialeteknologi og materialebehandling.
- Den hurtige ordre bekræfter, at vi har et tilbud, der opfylder markedet de, siger Lennart Svensson, administrerende direktør for Water Jet Sweden.
For mange virksomheder kan vandskæringsteknologi forkorte leveringstider og reducere produktionsomkostningerne ved at eliminere og forenkle forskellige trin i fremstillingsprocessen. –
- Der er allerede en række interessenter i både Europa og USA, så der er gode muligheder for flere ordrer på FiveX Ultra i den nærmeste fremtid, slutter Lennart Svensson.