23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Kemppi lancerer en helt ny serie Flexlite-MIG brændere

Kemppi lancerer netop i disse dage, en helt ny serie af MIG svejsebrændere. Flexlite-serien udfaser de snart 10 år gamle brændere, med en ensartet og helt ny type, med Flexlite GX reduceres antallet af modeller fra ca. 180 til kun 38.

Føles som en naturlig forlængelse af din hånd

Manuel svejsning er hårdt fysisk arbejde. Derfor er alle GX produkter udviklet med anatomien i centrum, luftkølede med udskiftelig og drejelig svanehals, og med kugleled der reducerer belastningen af håndleddet. Med til alle brændere følger standard et ergonomisk designet pistolgreb som kan klikkes på uden brug af værktøj.

Flexlite-tilbehør giver øget brugervenlighed

Til Flexlite GX-svejsebrændere fås to praktiske og yderst robuste fjernbetjeninger: GXR10-fjernbetjeningen giver mulighed for præcis og hurtig justering af svejsestrøm og valg af hukommelseskanal på selve svejsepistolen, og GXR80 med digital udlæsning til X8 topmodellen. Gaskoppen er med gevind og skrues fast så den altid sidder hvor den skal, svanehalsens sliddele er stort set reduceret til kun 3 elementer med strømdyse, gasfordeler og dysestok i et. Slangelængderne begynder ved 3,5 m. og fås helt op til de lange WeldSnake på hele 8m.

Kvalitet er ikke altid noget, man kan se

Kvaliteten af forbrugsmaterialerne i en svejsepistol afspejles tydeligt i svejsningernes kvalitet og sliddelenes holdbarhed. I Flexlite GX-svejsepistoler er kanalerne til beskyttelsesgas adskilt, og kølecirkulationen løber helt ud til enden af halsen. Det giver op til 35 % lavere temperatur ved kontaktdysen i forhold til ældre teknologier.

Enkel adgang til færre forbrugsmaterialer betyder lavere omkostninger

Det er gjort nemt at få support til din Flexlite-brænder, fordi alle Flexlite-svejsepistoler og -brændere er forsynet med en QR-kode, som hjælper dig med at finde de rigtige forbrugsdele. Hvis du scanner koden, kommer du direkte ind på de relevante bestillingsnumre, produktdokumenter og kontaktpersoner hos Kemppi.

Kemppi A/S
Literbuen 09
2740 Skovlunde
Ballerup Kommune
Danmark
CVR nummer: DK11450601

Kontaktperson

Mogens Jantzen
Sales Assistant, Financial Accountant
+45 44941677 mogens.jantzen@kemppi.com

Send til en kollega

0.047