23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

Migatronic lancerer superfleksibel svejsemaskine

Med Sigma Select løfter Migatronic sløret for et helt nyt produkt, der smelter en stor del af virksomhedens MIG/MAG svejsemaskine-serier sammen.

Den nye Sigma Select maskinserie kan skræddersyes med funktioner og program­pakker i langt højere grad end tidligere, hvilket gør den til en af verdens mest fleksible og omkostnings­effektive svejsemaskiner.

Migatronic benyttede verdens største svejsemesse, SCHWEISSEN & SCHNEIDEN 2017 i Düsseldorf, til at lancere Sigma Select, der i fremtiden kommer til at erstatte Omega-, Sigma- og Sigma Galaxy-serierne. Sigma Select fås i tre strømkildestørrelser, der ved hjælp af funktioner og programpakker kan skræddersyes til hvilken som helst svejseopgave.

Den nye maskinserie er ekstremt nem at indstille og anvende. Den er baseret på Migatronics gennem­testede svejsemaskiner samt konceptet med en kompakt model og en model med en separat, bærbar trådfremføringsenhed. Desuden præsenterer man et betjeningspanel, der kan tages med til arbejdsstedet og bruges som fjernkontrol. Betjeningspanelet har grafisk display og enkle ikon-baserede symboler.

”Vi har udviklet Sigma Select for at gøre det endnu nemmere for vores kunder at fremtidssikre deres svejseudstyr. Sigma Select kan starte ud som en ”mikrobil” og opgraderes til en ”stationcar” via ekstra hardware eller ved at uploade nye svejseprogrammer og funktioner, i takt med at kundernes behov ændrer sig. En anden fordel er det robuste kabinet, der gør maskinen modstandsdygtig over for støv og fugt samt slag og stød. Vi mener selv, at vi har skabt verdens mest fleksible, økonomiske og bruger­venlige svejsemaskine, og vi forventer os naturligvis rigtig meget af lanceringen”, siger produktchef i Migatronic Torben Henriksen.

Målsætningen har været, at Sigma Select skulle omfatte både hidtidige entry-level-modeller og topmodel­ler med de modificerede lysbuer, som fx Intelligent Arc Control og PowerArc. Migatronic har arbejdet intensivt på at gøre brugen af Sigma Select intuitiv og enkel, hvilket bidrager til at gøre den individuelle svejser endnu bedre. Programpakker og en lang række funktioner gør det nemt at komme i gang og tilpasse svejsemaskinen til virksomhedens behov.  

”Som virksomhed slipper man for at tage stilling til, om en bestemt maskine kan det og det, når man køber den. Opstår der et nyt behov, kan maskinen nemt opgraderes med ny software. En anden fordel er den nemme lagring af svejsedata til brug for dokumentation og statistik”, fastslår Torben Henriksen.   

For Migatronics forhandlere verden over er Sigma Select også en stor fordel. Det er ikke længere nødvendigt med store lagre af forskellige svejsemaskiner, fordi antallet af modeller reduceres markant. Det mindsker den økonomiske lagerbinding betydeligt. Hvis en forhandler ønsker at demonstrere specielle funktioner for en kunde, er det blot at indsætte et demokort og midlertidigt frigive de ønskede funktioner.

Læs mere på www.migatronic.com

Migatronic A/S
Aggersundvej 33
9690 Fjerritslev
Jammerbugt Kommune
Danmark
CVR nummer: DK34485216

Kontaktperson

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078