Oplev bearbejdning i særklasse
I dagene 5.-7. sep. inviterer Mazak i samarbejde med KJV, DeltaCAM og QRS til to seminarer hos DAMRC med fokus på henholdsvis formbearbejdning og produktivitet.
Tanken bag seminardagene er ifølge arrangørerne at præsentere løsninger, der sikrer optimal produktivitet og processikkerhed v.h.a. den nyeste teknologi både i og udenom CNC-maskinen. Med Mazaks VRX i 600 multimaskine som omdrejningspunkt præsenteres løsninger inden for bl.a. CAD/CAM software, opspænding, software til optimalt valg af skærende værktøjer og bearbejdningsdata, opmåling og forindstilling samt automation. Live-demo og dialog er i fokus på seminardagene, hvorfor antallet af deltagere er begrænset. De tre dage afholdes i Teknologicenteret hos DAMRC, Danish Advanced Manufacturing Reseach Center, i Herning, hvorfor der også er mulighed for at stifte bekendskab med denne organisation, og de ydelser, de tilbyder.
Formbearbejdning på første seminardag
På den første seminardag hos DAMRC, tirsdag den 5. september, er der fokus på Die & Mold. Denne dag kan deltagerne ifølge arrangørerne opleve noget af det ypperste til effektiv formbearbejdning.
Mazak demonstrerer, hvad det er muligt at opnå med deres VRX i 600 multimaskine i samspil med med løsningerne fra de øvrige arrangører KJV, QRS og DeltaCam. VRX i serien har en række unikke features og optioner, bl.a. Mazacheck (kinematic software), Quick EIA view surf (post analysering på NC), SMC datasettings (overfladetuning) og Smooth X. Mazak demonstrerer desuden, hvordan der ved 3D-inspektion direkte på maskinen kan undgås både spildtid og kvalitetsusikkerhed.
Produktivitetsoptimering på dag 2 og 3
På seminardagene den 6. og 7. september er der fokus på løsninger til optimering af produktiviteten i en produktionsvirksomhed.
KJV deltager med løsninger inden for en række områder: ISCAR hårdmetalsværktøjer samtISCAR-software til bl.a. optimalt valg af værktøj og bearbejdningsdata, Lang Technik opspænding til hurtig op- og omstilling samt ZOLLERs forindstilling og opmåling til sikring af optimal processikkerhed.
Fra tyske ZOLLER præsenterer KJV den nyeste måle- og forindstillingsmaskine Venturion 450 med Pilot 3.0 CNC software og Tool Management System (TMS) software, der sikrer at man altid har det rigtige værktøj på det rigtige sted - på det rigtige tidspunkt. I én central database holder ZOLLERs TMS-software styr på data fra design til færdigt emne - også i små- og mellemstore virksomheder.
KJV demonstrerer bl.a., hvordan ZOLLER- maskinen v.h.a. chip kan overføre værktøjsdata til i dette tilfælde med Mazaks CPC (Cyber Production Center).
Fra tyske Lang Technik præsenterer KJV, hvordan man bl.a. mindsker opstillingstiden med Langs Quick-Point 0-punktssystemer til 5-akset setup. Deuden demonsteres Langs centrerskruestikke med tilhørende prægeteknologi. Løsningen har en max spændehøjde på 3 mm., og sikrer, at nulpunktet altid er samme sted.
KJV præsenterer desuden, hvordan man finder det optimale ISCAR værktøj med tilhørende skæredata til en given bearbejdning. Det sker v.h.a. ISCARs app IBAQUS, hvis software bl.a. også giver adgang til ISCARs elektroniske katalog, samt ISCARs Tech Talk video'er på You Tube. Sidst, men ikke mindst, demonstrerer KJV highlights fra ISCARs hårdmetalprogram.
På seminardagen den 5. september præsenterer DeltaCAMs deres CAM-pakke Autodesk Powermill til højkvalitets-overfladebearbejdning samt ekstraordinær kontrol over værktøjsbaner. Deltagerne kan i forbindelse med live-bearbejdning opleve softwaren på Mazaks multi-maskine, og se, hvordan man gør brug af de nye features, der er i Mazaks smooth-styring. DeltaCAM viser også, hvordan en CNC-maskine kan indgå i den daglige emnekontrol v.h.a. deres software Autodesk Powerinspect.
På seminardagene den 6. og 7. september præsenterer DeltaCam softwaren Autodesk Fusion 360 gr. til produktionsvirksomheder. Med softwaren følger bl.a. CAD, CAM, simulation, rendering og sculpt. DeltaCam præsenterer via live-bearbejdning, hvordan man kan arbejde med dynamisk fræsning samt 3-2 indexering. På disse seminardage præsenterer DeltaCam også ders Autodesk Powerinspect.
QRS, Quality Robot Systems, demonstrerer alle tre seminardage automationsmuligheder med deres nye generation af robotcelle, SmartZell MTM. Her kan nye emner indkøres på få minutter og flere moduler kan tilkobles. Desuden demonstrerer QRS, hvordan maskinkapaciteten kan optimeres ved at lade en robot hjælpe til med afgratning af emner. Deltagerne kan således opleve en live-demo af en QRS-afgratningstation, som kan tilkobles QRS' SmartZell MTM robotcelle.
Tilmelding
Seminarerne afholdes hos DAMRC, Danish Advanced Manufacturing Reseach Center, i Herning - alle tre dage fra kl. 09.00 - 15.00. Interesserede skal tilmelde sig på tlf. 44 22 77 00 eller e-mail elboth@mazak.dk.
For at sikre den nødvendlige tid til spørgsmål og dialog er antallet af pladser desværre begrænset, og tilmelding til seminarerne sker efter først-til-mølle princippet.