Jan Bach Maskinfabrik på Elmia Subcontractor 2011
Med deltagelse på Elmia Subcontractor 2011, håber Jan Bach Maskinfabrik endnu engang på muligheden for at træffe både nye - og eksisterende kunder.
Jan Bach Maskinfabrik deltager for femte gang på Elmia Subcontractor i Jönköping i Sverige dagene 8. - 11. november.
Virksomheden har de seneste år etableret gode forbindelser i de nordiske lande og satser på at kunne udbygge disse forbindelser. Samtidig håber man, at både nuværende og nye potentielle kunder vil lægge vejen fordi standen, som vil være bemandet af direktør Jan Bach alle dage.
Virksomheden har netop afgivet bestilling på 2. etape af deres 5-aksede FMS-anlæg af fabrikatet Mazak. Udvidelsen omfatter endnu en 5-akset fræsemaskine med 18.000 omdrejninger og yderligere 288 værktøjer - altså identisk med den første maskine.
Udover ovenstående er der 20 ekstra paletter og 2 ekstra opstillerstationer, som giver muligheder for endnu hurtigere load og unload af maskinen.
Forventet levering og indkøring af maskinen bliver primo marts 2012 og denne udvidelse giver Jan Bach Maskinfabrik væsentlig større kapacitet på anlægget som naturligvis også muliggør ubemandet produktion.
I år vil Jan Bach Maskinfabrik være at finde på stand nr. D03:24.