Miljøvenlig sammenføjning af tyndplade uden brug af nitter eller punktsvejsning med ny Spotclinch!
Attexor's videreudvikling på Sportclinch har fået tildelt "Verdensnyhed 2 stjerner" ved hi11 til september, hvor den nye og vinkelrette version af deres miljøvenlig udstyr kan se hos Diatom A/S på stand K8200.
Miljøvenlig uden nitter og punktsvejsning:
Spotclinch fra Attexor Clinch Systems er en enestående teknologi, hvorved man ganske enkelt kan sammenføje materialer uden brug af hverken nitter eller punktsvejsning. Ved denne løsning opnås flere indlysende fordele, herunder at man undgår gasser og røg fra svejsning og at der ikke er forbrug af nitter, svejsetråd eller andet befæstelseselement. Desuden undgår man ødelagte overflader på lakerede og galvaniserede emner, hvorved korrosion undgås.
Øget effektivitet:
Attexor har videreudviklet på deres meget kompakte pneumatiske version af Spotclinch®, således at den kan holdes vinkelret i stedet for lodret. Samtidig har de arbejdet på at få den godt afbalanceret for håndholdte arbejdsopgaver. Desuden har Spotclinch® 0201IPV2 en arbejdscyklus på 0,3 til 0,7 sekunder mod ældre modeller med arbejdscyklusser på 1-2 sekunder, hvilket giver mulighed for at øge effektiviteten betydeligt ved sammenføjning af tyndplade.
Kom og se Clinch teknologien ved hi11 på stand K8200 eller besøg vores hjemmeside med yderligere information om både teknologien og de enkelt produkter af Clinch sammenføjning.
Se mere