Ventilator til 1,5 bars overtryk
Moldow A/S har netop leveret en ventilatorer til Union Engineering a/s til et katalysatoranlæg, hvor den skal overvinde anlæggets trykfald i alle driftssituationer. Moldow blev valgt på fleksibilitet, rådgivning og et meget robust design.
Til et katalysatoranlæg har Union Engineering netop fået leveret en ventilator fra Moldow, som skal fungere som boosterblæser i anlægget. Formålet med katalysatoren er at afbrænde og dermed fjerne hydrocarbons fra en CO2 rågas, som bliver forsynet fra et raffinaderi. Senere i processen bliver CO2'en så ren at den kan anvendes som kulsyre på eksempelvis bryggerier.
”For os er det især vigtigt, at få en professionel rådgivning i sådanne sager”, siger Peder Pedersen fra Union Engineering. ”Moldow har været en vigtig medspiller i denne sag, da projektets tidsplan var meget stram og ingeniørarbejdet omkring boosterblæseren meget kompliceret. Derfor har vi måtte trække på Moldows ekspertise under hele projekteringen og Moldow var under hele forløbet i stand til at give os yderst kvalificerede support og det inden for kort tid efter forespørgslen. Det har været utroligt vigtigt for projektets gennemførsel at vi har fået rette svar inden for rette tid”, siger Peder Pedersen.
Union Engineering er verdens førende i CO2-teknologi. Virksomheden designer og fremstiller CO2 anlæg til blandt andet drikkevareindustrien samt andre virksomheder, som beskæftiger sig med industrielle gasser.
Ventilator i kraftig udførsel
Ventilatoren er en højtryksventilator type DST40, som er forsynet med en 110 kW motor. Ventilatoren yder et maximalt statisk tryk på 27.000 Pascal ved 5.000 kubikmeter luft i timen - og ved normaldrift 16.000 kubikmeter i timen ved 15.000 Pascal. Ventilatoren skal køre ved en driftstemperatur på 290°C.
De ekstreme forhold gør, at ventilatoren er i ekstra kraftig udførsel og trykprøvet til 1,5 bars overtryk. Trykprøvningen foregår ved, at ventilatorhuset fyldes op med vand og efterfølgende pumpes op til et vandtryk på 1,5 bar. For at modstå det høje tryk, er ventilatoren forsynet med en akseltætning, som er godkendt til overtrykket ved 300°C.
Ventilatorhuset og motoren er lydisoleret til max. 65 dB(A). Endvidere er ventilatoren forsynet med oliesmurte lejer for lange serviceintervaller.
For yderligere oplysninger - se www.moldow.com
Søren Olesen
Salgschef for Ventilatorer
sol@moldow.com
Mob: +45 40 28 44 86