Kælder bliver til et automatiseret parkeringsanlæg
CesTek har i samarbejde med Siemens forvandlet en kælder til et automatiseret parkeringsanlæg for RD-Park.
Opgaven lød på at få plads til 24 biler under en beboelsesejendom i København, hvor der fra starten kun var plads til 9.
Funktionsbeskrivelsen var kort og havde hele tiden som udgangspunkt at det skulle være simpelt og skalerbart, så bygherren Park Let efterfølgende kunne sælge løsningen til andre ejendomme med samme udfordringer.
"Når vi så et problem, så fandt vi den enkleste løsning. Vi kunne have valgt en radarløsning for hver enkelt bil, der kunne udløse en alarm, hvis en bagklap eller en dør åbnede. I stedet valgte vi en fotocelle, der stopper hele anlægget, hvis den registrerer noget over en vis højde i hele kælderen. Det er billigt, det er simpelt, og det kan laves alle steder".
Morten Bodilsen
Efterfølgende er CesTek blevet Siemens Solution Partners med ekspertise i Automation og Motion Control.
Hele artiklen om projektet kan læses her.