Links

Klynger, branchesamarbejder og interesseorganisationer
Råvarer
Arbejdsgiverforeninger
Det offentlige
Eksport
Erhvervsråd og Erhvervscentre
Fagforeninger og A-kasser
Forskning og uddannelse
Iværksætter
Messer




Klynger, branchesamarbejder og interesseorganisationer
ATV-SEMAPP - http://www.atv-semapp.dk
Brancheforeningen for Hydraulik og Pneumatik - http://www.bhp.dk
Bitva - http://www.bitva.dk
CenSec - http://www.censec.dk
Center For Underleverandører - http://www.cfu.as
Dansk Byggeri - http://www.danskbyggeri.dk
Dansk Forening for Kvalitet - http://www.dfk.dk
Dansk Robotforening - http://www.dira.dk
Dansk Standard - http://www.ds.dk
Dansk Værkstøjsmaskinforhandler Forening - http://www.d-v-f.dk
Det Blå Danmark - http://www.worldcareers.dk
FEHA – http://www.feha.dk
Foreningen af Danske Værktøjsfabrikanter - http://www.fdv.dk
Foreningen for Materialer og Varmebehandling - http://www.f-m-v.dk
GTS - Godkendt Teknologisk service - http://www.teknologiportalen.dk
Håndværksrådet - http://www.hvr.dk
Nordic Galvanizers - http://www.nordicgalvanizers.com
Offshoreenergy - http://www.offshoreenergy.dk
Offshore Danmark - http://www.offshore-denmark.dk
Plastindustrien i Danmark - http://www.plast.dk
RoboCluster - http://www.robocluster.dk
Stålforeningen - http://www.staalforeningen.dk
Vindmølleindustrien - http://www.windpower.org



Råvarer
Alumeco - http://www.alumeco.dk/info/Aktuelt/Se-da...
Boliden-Bergsøe - http://www.boliden.dk/quotations/quotations.htm
Damstahl - http://www.damstahl.dk/da-DK/Prisudvikli...
DCC Energi - http://www.dccenergi.dk/erhverv/priser
Finansportalen - http://www.finansportalen.se
H.J. Hansen - http://www.hjhansen.dk/skrot
London Metal Exchange - http://www.lme.co.uk
Manner Metal - http://www.manner-metal.wieland.de
Metals Market - http://www.metalsmarket.net
Oliebranchen i Danmark - http://www.eof.dk/Priser-og-Forbrug
Sanistål - http://www.sanistaal.dk



Arbejdsgiverforeninger
Arbejdsgiverne - http://www.arbejdsgiverne.dk
Dansk Arbejdsgiverforening - http://www.da.dk
Dansk Erhverv - http://www.danskerhverv.dk
Dansk Industri - http://www.di.dk
DI Energibranchen - http://energi.di.dk
Emballageindustrien - http://www.emballageindustrien.dk
Fremstillingsindustrien - http://ffi.di.dk
Forsvars- og Aerospaceindustrien i Danmark - http://fad.di.dk
Oliebranchen i Danmark - http://www.oliebranchen.dk
Skibs- og Bådebyggeriernes Arbejdsgiverforening - http://foreninger.di.dk/skib
Tekniq Installatørernes organisation - http://www.tekniq.dk



Det offentlige
Arbejdstilsynet - http://www.arbejdstilsynet.dk
Danmarks Eksportråd - http://www.eksportraadet.dk
Invest In Denmark - http://www.investindk.com/
Miljøstyrelsen - http://www.mst.dk
Sikkerhedsstyrelsen - http://www.sik.dk
Skat - http://www.skat.dk
Virk.dk - http://www.virk.dk



Eksport
Danmarks Eksportråd - http://www.eksportraadet.dk
Eksportforeningen - http://www.dk-export.dk
Invest Korea - http://www.investkorea.org



Erhvervsråd og Erhvervscentre
Amager Erhvervsråd - http://www.amagererhvervsraad.dk
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd - http://www.aeraadet.dk
Billund ErhvervsFremme - http://www.billund-erhvervsfremme.dk
Bornholms Erhvervsråd - http://www.bornholm.biz
Brønderslev Erhverv - http://brondersleverhverv.dk
Business Aabenraa - http://www.ehaa.dk
Business Aalborg - http://www.aalborg.dk/business
Business Faxe - http://www.businessfaxe.dk
Business Horsens - http://businesshorsens.dk
Business Kolding - http://www.businesskolding.dk
Business Lolland Falster - http://www.businesslf.dk
Business Slagelse - http://business-slagelse.dk
Danmarks Vækstråd - http://www.danmarksvaekstraad.dk
Djursland Erhvervsråd - http://www.djurslandserhvervsraad.dk
Esbjerg Erhvervsudvikling - http://www.eeu.dk
Erhvervshus Nord - http://www.erhvervshusnord.dk
Erhvervsrådet Herning & Ikast-Brande - http://www.erhvervsraadet.dk
Erhvervsrådet i Høje Tåstrup - http://www.erhvervskontoret.net
Faaborg-Midtfyn Erhvervsråd - http://www.fmerhverv.dk
Favrskov Erhvervsråd - http://www.favrskoverhverv.dk
Haderslev Erhvervsråd - http://www.her.dk
Himmerlands Udviklingsråd - http://www.himur.dk
Hjørring Erhvervscenter - http://www.hjec.dk/
Holbæk Erhvervsforum - http://www.erhv.reghol.dk
Kalundborgegnens Erhvervsråd - http://www.erhvkal.dk
Københavns Erhvervshus - http://www.kk.dk
Mariagerfjord Erhvervsråd - http://www.mfer.dk
Middelfart Erhvervscenter - http://www.middelfart-erhverv.dk
Morsø Erhvervsråd - http://www.mer.dk
Nordfyns Erhversråd - http://www.nordfynerhverv.dk
Næstved Erhverv - http://www.naestvederhverv.dk
Odsherred Erhvervsråd - http://www.odsherrederhverv.dk
Randers Erhvervs- og Udviklingsråd - http://www.reu.dk
Ringkøbing Fjord Erhvervsråd - http://www.erhvervscentret.dk
Silkeborgegnens Erhvervsråd - http://www.erhvervsilkeborg.dk/
Skiveegnens Erhvers- og Turistcenter - http://www.skiveet.dk
Svendborg Erhvervsråd - http://www.svendborg.dk/politik/andre-ud...
Syddjurs Erhverv - http://syddjurserhverv.dk
Thy Erhvervsforum - http://thyerhvervsforum.dk
Vejle Erhvervsudvikling - http://www.vejle.dk/Erhverv/Erhvervsudvi...
Viborgegnens Erhvervsråd - https://erhverv.viborg.dk/
Østfyns Erhvervsråd - http://www.ostfyn.dk



Fagforeninger og A-kasser
3F - http://www.3f.dk
3F A-kassen - http://www.3fa.dk
AC Akademikernes Centralorganisation - http://www.ac.dk
Blik- og Rørarbejderforbundet - http://blikroer.dk
CO-Industri - http://www.co-industri.dk
Dansk El-forbund http://www.def.dk
Dansk Metal - http://www.danskmetal.dk
IAK Ingeniørernes A-kasse - http://www.iak.dk
IDA Ingeniørforeningen - http://www.ida.dk
Ledernes Hovedorganisation - http://www.lederne.dk
LO - http://www.lo.dk
Maskinmestrenes Forbund - http://www.mmf.dk
Teknisk Landsforbund - http://www.tl.dk



Forskning og uddannelse
Aalborg Universitet - http://www.aau.dk
AMU-Center Hoverdal - http://www.hoverdal.dk
AMU Fyn - http://www.amu-fyn.dk
AMU Nordjylland - http://www.amunordjylland.dk
AMU Syd - http://www.amusyd.dk
AMU Vest - http://www.amu-vest.dk
Bornholms Erhvervsskole - http://www.bhes.dk
CPH West - http://www.cphwest.dk
Danmarks Tekniske Universitet - http://www.dtu.dk
DELTA - http://www.delta.dk
Den Jyske Håndværkerskole - http://www.hadstents.dk
Djursland Erhvervsskoler - http://www.djes.dk
Erhvervsskolen Nordsjælland - http://www.esh.dk
Erhvervsskolerne i Aars - http://www.esaars.dk
EUC Lillebælt - http://www.euclillebaelt.dk
EUC Nord - http://www.eucnord.dk
EUC Nordvest - http://www.nvh.dk
EUC Nordvestsjælland - http://www.eucnvs.dk
EUC Ringsted - http://www.eucringsted.dk
EUC Sjælland - http://www.eucsj.dk
EUC Syd - http://www.eucsyd.dk
EUC Vest - http://www.eucvest.dk
Force Technology - http://www.force.dk
Forsknings- og Innovationsstyrelsen - http://fi.dk
Grindsted Erhvervsskole - http://www.grindes.dk
Hansenberg - http://www.hansenberg.dk
Industriens Uddannelser - http://www.industriensuddannelser.dk
Ingeniørhøjskolen i Århus - http://www.iha.dk
Københavns Tekniske Skole - http://www.kts.dk
Københavns Universitet - http://www.ku.dk
Mercantec - http://www.mercantec.dk
Roskilde Tekniske Skole - http://www.rts.dk
Roskilde Universitet - http://www.ruc.dk
Selandia - http://www.selandia-ceu.dk
Silkeborg Tekniske Skole - http://www.tss.dk
Skive Tekniske Skole - http://www.skivets.dk
Skjern Tekniske Skole - http://www.skjernts.dk
Svendborg Erhvervsskole - http://www.svend-es.dk
Syddansk Erhvervsskole - http://www.sde.dk
Syddansk Universitet - http://www.sdu.dk
TEC Teknisk Erhvervsskole Center - http://www.tec.dk
Tech College Aalborg - http://www.techcollege.dk/Sider/Default.aspx
Teknologisk Institut - http://www.teknologisk.dk
Tradium - http://www.tradium.dk/
Uddannelsescenter Herning - http://www.ceuherning.dk
Uddannelsescenter Holstebro - http://www.ucholstebro.dk
Uddannelsesministeriet - http://fivu.dk
Via University College - http://www.vitusbering.dk
Århus Tech - http://www.aarhustech.dk
Århus Universitet - http://www.au.dk



Iværksætter
Dansk Iværksætter Forening - http://www.ivaerksaetteren.dk
Ivækst - http://www.ivaekst.dk
Ladies First - iværksætternetværk for kvinder - http://www.ladiesfirst.dk
Nordjysk Iværksætter Netværk - http://www.nin.dk
Skat - http://www.skat.dk
Startguinden - http://startguiden.virk.dk
Startupsvar.dk - http://www.startupsvar.dk/
StartVækst - http://www.startvaekst.dk
Vækstfonden - http://www.vf.dk



Messer
Aalborg Kongres og Kultur Center - http://www.akkc.dk
Bella Center - http://www.bellacenter.dk
EMO Hannover - http://www.emo-hannover.de
Hannover Messe - http://www.hannovermesse.de
K-Messen - http://www.k-online.de
Messecenter Fredericia - http://www.messec.dk
Messecenter Herning - http://www.messecenter.dk
Odense Congress Center - http://www.occ.dk

Send til en kollega

0.103